Niemcy

Niemcy

Niemcy

Grudzień 2022

Kraj o ogromnej gospodarce mający ponad 83 mln mieszkańców. Urodził się tu min. Michael Schumacher, Albert Einstein czy papież Benedykt XVI. To tutaj powstał pierwszy samochód na świecie! Zobaczcie relację z moich kilku wizyt u naszych zachodnich sąsiadów

Informacje praktyczne:

 • Waluta Euro
 • Internet i połączenia telefoniczne jak w Polsce
 • Godzina taka sama jak w PL
 • Paszport lub dowód osobisty

Ciekawostki o Niemczech, o których  nie mieliście pojęcia

 • Znajduje się tu najwięcej ZOO, a całym kraju jest ponad 400 takich ogrodów
 • Przeciętnie 1 Niemiec wypija 116 litrów piwa w roku
 • Niemcy mają ponad 5 tysięcy rodzajów piwa.
 • Znajduje się tu ponad 12 tysięcy zamków
 • Jedna z ulic w Niemczech ma 31 cm szerokości
 • Za poparcie ludobójstwa można trafić do więzienia
 • W Lipsku znajduje się największy dworzec kolejowy w Europie
 • Najdłuższe słowo w języku niemieckim ma 140 liter! Proszę, spróbujcie przeczytać:
  Osterreichischalttechnischmusealneunzehnhundertjahrigegutfunktionierendhocheffektivdreifach-expasionsdreizylindrischdampfmaschinenaussteller
 • 41 obiektów w Niemczech zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
 • W Niemczech powstał pierwszy samochód
 • W wieku 14 lat można pić piwo i wino w towarzystwie osoby dorosłej,
 • W Niemczech znajduje się najwięcej klubów piłkarskich na świecie
 • HIT: Jeśli uciekniesz z więzienia, nie zostaniesz ukarany
 • To powstał sklep LIDL, jego założyciel Dieter Schwarz posiada majątek netto wynoszący 37 miliardów euro.
 • Dwaj niemieccy bracia założyli firmy takie jak: Adidas i Puma

Jak się dostać do Niemiec?

Mam za sobą dwa rodzaje transportu do Niemiec, samochodem i samolotem: sami oceńcie, która z nich jest bardziej opłacalna! Przykładowa trasa z Kielc do Berlina wynosi 627 kilometrów, droga zajęła nam około 7 godzin w jedną stronę, całkowity koszt przekracza 1200 zł w dwie strony wliczając w to autostrady. Pamiętajcie, że Berlin leży 100 kilometrów od granicy z Polską, inne popularne miasta takie jak Frankfurt, Kolonia czy Monachium znajdują się dużo dalej i koszt podróży będzie większy. Drogi autostradowe w Niemczech mają w sumie ponad 13 tysięcy kilometrów! . Będąc ostatnio zauważyłem, że spora część z nich jest w tej chwili w przebudowie! Pamiętajcie, że obowiązuje tu dopuszczalne pół promila alkoholu w trakcie prowadzenia auta.

Czas podróży samolotem trwał nieco ponad godzinkę. Nasz ostatni lot z Koprem do Dortmundu był tak szybki, że nawet nie zdążyliśmy zamówić nic do picia. Popularne tanie linie lotnicze takie jaki Wizzair i Ryanair oferują tak tanie bilety, że nie przekroczyliśmy kwoty 80 zł za dwie osoby w jedną stronę! Samoloty często wypełnione są do ostatniego miejsca, to ze względu na to, że w Niemczech mieszka i pracuje bardzo dużo Polaków. Szacuje się, że jest nas tam około 100 tysięcy , ustępując tylko obywatelom Turcji, którzy są największą populacją emigrantów u naszych sąsiadów.

Berlin

Wjazd do Berlina wymaga posiadania czerwonej, żółtej lub zielonej naklejki, w zależności od rodzaju silnika i emitowanych przez niego spalin. Jedynie zielona plakietka umożliwia bezpłatny wjazd do berlińskiej strefy niskoemisyjnej obejmującej centrum. W rzeczywistości nie kupowaliśmy niczego, wjechaliśmy bez problemu i nikt nas nie skontrolował. Nasza Renówka na bank nie spełniała odpowiednich norm heh Stawiamy się tu stałym składem czyli ja, Włosek, Koper i Prezes. Niby miasto ma do zaoferowania 170 muzeów, trzy światowej klasy opery i ponad 150 teatrów to jednak kompletnie nic nie należało do naszego stylu zwiedzania.

Berlin jest stolicą i największym miastem Niemiec. Dla porównania jest 9 razy większy niż Paryż. Mieszka tam ponad 3,7 miliona osób. Przez Berlin przepływa rzeka Sprewa i tutaj w okolicy jednego z mostów spędzamy czas na powietrzu popijając zimne piwko. Można było kupić pamiątki, a dla turystów organizowane były rejsy statkami. Obok znajdowała się ewangelicka Katedra Berlińska, która jest jedną z największych świątyń w Berlinie. [oczywiście jak zawsze gdzie jestem, to coś musi być w remoncie heh ] Na jej wzór zbudowany został kościół św. Trójcy w Łodzi przy pl. Wolności.

Idąc dalej z daleka widoczna jest już Berlińska Wieża Telewizyjna. Znajduje się na dzielnicy Mitte, w pobliżu Alexanderplatz i sięga 368 metrów wysokości. Jest najwyższym budynkiem w Niemczech i czwartym co do wielkości wolnostojącym obiektem w Europie. Jako symbol i punkt orientacyjny widoczny z daleka, kształtuje panoramę miasta. Jako ciekawostka słuchajcie doczytałem, że przy jej budowie użyto 26 ton betonu! Na udostępniony taras widokowy wjeżdża winda w mniej niż 40 sekund! Na górze może jednocześnie przybywać max 350 osób. Dostępne są dwie restauracje z czego jedna posiada stoliki na ruchomej platformie, która obraca się w trakcie godzony o pełny obrót.

Największym zabytkiem i jednocześnie wizytówką miasta jest słynna Brama Brandenburska.
Powstała w latach 1788 i jej budowa trwała 3 lata. Ma 26 metrów wysokości, 65,5 metra szerokości oraz 11 metrów głębokości. Kiedyś była pomalowana na biało i nosiła nazwę Bramy Pokoju. Obecnie stanowi symbol zjednoczenia państwa niemieckiego i figuruje na monetach 10, 20 i 50 eurocentów. Rzeczywiście robi wrażenie na pierwszy rzut oka, ale szczerze widziałem lepsze budowle w Grecji, we Włoszech czy Hiszpanii. Aż mi się nie chce wierzyć, że koszty jej utrzymania wynoszą 200 tysięcy Euro rocznie heh

Kolonia

Niemcy mają pierdolca na punkcie Świąt Bożego Narodzenia! Nie mówię tu o zamiłowaniu religijnym tylko o tzw. Jarmarkach Bożonarodzeniowych czyli skupiskach tysięcy ludzi pijących grzane wino, śpiewających kolędy i zajadających kiełbasę. Zarówno te mniejsze jaki i większe miejscowości przyozdabiają ulicę światełkami, mikołajami i wszystkim co kojarzy się ze świętami. Wszyscy są dla siebie uprzejmi stojąc w długich kolejkach po kolejną bombkę. Nie powiem, bo tu akurat bardzo mi się podobało! Wiecie, że popularna choinka, która jest głównym symbolem Świąt powstała właśnie w Niemczech!? W Kolonii gdzie widziałem jedno z większych takich jarmarków postawione było wesołe miasteczko, a obok niego muzeum czekolady. Przejechaliśmy się na tzw. Diabelskim Młynie skąd podziwialiśmy oświetloną panoramę miasta

Kolonię zapamiętam jednak jako Köln bo właśnie tak oznaczone jest miasto na znakach drogowych. Doskonale znane jest kieleckim kibicom piłki ręcznej bo to właśnie tutaj odbywa się popularne 4four czyli finał Ligi Mistrzów. Lanxess Arena – hala widowiskowo-sportowa w Kolonii otwarta w 1998 może pomieścić 19 000 widzów. Głównym miejscem skupiającym najwięcej ludzi jest jednak Hohe Straße, tętniący życiem deptak handlowy z setkami sklepów, restauracji jest jedna z najstarszych i najbardziej ruchliwych ulic w mieście.

Czas na perełkę … Katedra w Kolonii, która ma aż 157 metrów wysokości i w związku z tym jest trzecim najwyższym kościołem na świecie. Kiedy ukończono ją w 1880 była najwyższą budowlą na świecie, biorąc pod uwagę budowle zarówno świeckie, jak i sakralne. Jednym z największych skarbów w katedrze jest ołtarz wykonany z marmuru, a w pancernej gablocie znajduje się Relikwiarz Trzech Króli. Dla mnie miłym zaskoczeniem było to, że do kościoła można było wejść za darmo! Dodatkowe dwie atrakcje są już płatne, to skarbiec oraz wejście na taras widokowy na wieży.

 • wejście do katedry – darmowe,
 • wejście na wieżę – 6,00 € (29,02 zł),
 • wejście do skarbca – 6,00 € (29,02 zł),
 • bilet łączony – 9,00 € (43,53 zł).

Dortumnd 

W Dortmundzie jesteśmy razem z Koprem w odwiedzinach znajomego, któremu już teraz dziękujemy za zajebista gościnę. Miasto na prawach powiatu leży w zachodniej części Niemiec i posiada ok. 590 tysięcy  mieszkańców. Dortmund to takie centrum finansowo-handlowe, posiada dużo banków, towarzystw ubezpieczeniowych, firm i hurtowni. Takie zagłębie pracy dla ludzi z całego świata. Mimo godzinnego spaceru po smutnym i szarym mieście nie zauważyłem tu nic godnego uwagi. Najlepsze i jedyne po co tu przyjechaliśmy dopiero przed nami!

Jak pewnie wielu z Was tak samo mi, miasto kojarzyło się głównie z drużyną piłkarską o nazwie Borussia Dortmund. Stadion to było pierwsze miejsce jakie odwiedziliśmy chwilę po wylądowaniu w Dortmundzie. Signal Iduna Park Jest szóstym co do wielkości stadionem w Europie oraz największym stadionem w Niemczech. Pomieści 81 359 tysięcy widzów, a jego budowa kosztowała ponad 200 milionów Euro. Z zewnątrz jak większość tego typu obiektów jakie odwiedziłem nie robi takiego wrażenia, dopiero po wejściu do środka poczułem moc i ogrom tego stadionu!

Wejście na stadion kosztuje 9 Euro gdzie podczas samodzielnej wycieczki wyznaczoną trasą przechodzimy przez tunel zawodników, wychodząc na murawę aż wreszcie trafiamy na słynną „Trybunę południową” ( stojąca ), która może pomieścić 25 tysięcy kibiców i praktycznie na każdym meczu jest wypełniona – podobnie jak cały stadion. Na koniec jest możliwość wizyty w klubowym sklepiku oraz muzeum. Warto dodać, że w Borussi grali tacy piłkarze jak Robert Lewandowski czy Jakub Błaszczykowski. Super stadion, cieszę się że go odwiedziłem!

Co zjeść w Niemczech ?

Podobno w samym Berlinie zjada się ponad 60 ton mięsa do kebaba dziennie! Samo to świadczy o tym jakie narodowości królują w Niemczech … jeśli jednak chcecie spróbować prawdziwego Niemieckiego żarcia szukajcie posiłku o nazwie Currywurst, to jeden z najpopularniejszych niemieckich fastfoodów. Jest to zwykła kiełbasa wieprzowa posypana dużą ilością przyprawy curry i polana specjalnym sosem, którego bazą jest koncentrat pomidorowy. Będąc z Koprem na jednym z Jarmarków spróbowaliśmy tego i muszę przyznać, że była niezła, a już na pewno lepsza od hot-doga z żabki czy stacji benzynowej heh

 • Atrakcje 15% 15%
 • Jedzenie 25% 25%
 • Transport 75% 75%
 • Nocleg 100% 100%
Napisane przez jacekw

1 783 Replies to “Niemcy”