Macedonia

Macedonia

Ochryda

Wrzesień 2023

Witam Was w państwie na terytorium Bałkanów, które powstało w wyniku rozpadu  Jugosławii. Kto by się spodziewał, że jest to najbardziej górzysty kraj na świecie! Macedonia – co nam ma do zaoferowania ?

Informacje praktyczne

 • Godzina taka sama jak w Polsce
 • Walutą jest Denar, 1 MKD to 0,071 złotego
 • Wjazd na podstawie dowodu osobistego lub paszportu
 • Wszędzie można płacić w walucie Euro

Wspólnie z Kizią i Oliwierem wybraliśmy się do Macedonii, gdzie naszym calem było miasto Ochryda położone nad jeziorem Ochrydzkim u stóp gór Galiczica. To kolejne z państw Bałkańskich, które miałem przyjemność odwiedzić i muszę przyznać, że jestem nim zachwycony! Zapraszam Wam do przeczytania artykułu na moim blogu, w którym zobaczycie najpiękniejsze miejsca w mieście i poznacie jego tajemnice. Zaczynamy!

Jak dojechać?

Aktualnie z Polski można dolecieć samolotem zarówno do stolicy państwa w Skopie jak i bezpośrednio do Ochrydy. Szukajcie promocyjnych cen na wizzair.com. My natomiast postanowiliśmy zrobić sobie wycieczkę do Macedonii podczas wakacji w Albanii. Wypożyczyliśmy samochód i do pokonania mieliśmy około 160 kilometrów. Droga jednak pozostawiała wiele do życzenia, dlatego czas dojazdu wyniósł prawie 4 godziny! Dopiero po przekroczeniu granicy można było podziwiać ładne widoczki, które umilił nam czas.

Nie obyło się bez przygód, po dojechaniu na kontrolę graniczną przywitał nas spory korek. Po około godzinie czekania na swoją kolej okazało się, że nie mamy tzw. „Green Pass” dokumentu ubezpieczenia pozwalający opuścić kraj i wjechać do Macedonii. Musieliśmy zawrócić i zakupić papier w najbliższej budce znajdującej się 6 kilometrów wcześniej. Oczywiście po powrocie na granicę nikt nas nie przepuścił , czekaliśmy kolejna godzinę …

Zastanawiam się dlaczego większość populacji Macedonii mieszka poza granicami swojego kraju !? Być może wynika to z dużej stopy bezrobocia. ( prawie 16 % ). Wszędzie można tu palić papierosy, czasami nawet w sklepie, a samochody jeżdżą nie tylko po ulicy , ale też po chodnikach! To tylko kilka tematów, na które nie znam wytłumaczenia. Zobaczcie więcej ciekawostek związanych z tym państwem:

 • Najdłuższą rzeką w Macedonii jest Wardar i ma 320 km długości.
 • Macedonia jest 12 razy mniejsza od Polski
 • Stolica kraju, Skopje, było kiedyś stolicą Bułgarii
 • Do 1991 roku terytorium Macedonii było częścią Jugosławii.
 • Matka Teresa, znana z działalności charytatywnej, pochodzi z Macedonii.
 • Macedonia Północna to jeden z najbardziej górzystych państw na świecie. Są tu, aż 34 góry i wszystkie są wyższe niż dwa kilometry!
 • Według NASA to właśnie w Macedonii znajduje się jedno z czterech najstarszych obserwatoriów astronomicznych na świecie.

Co zobaczyć w Ochrydzie ?

Jezioro Ochrydzkie

Jezioro Ochrydzkie jest jednym z najgłębszych i najstarszych jezior w Europie. Ma około 288 metrów głębokości, a jego wiek szacuje się na około 4 miliony lat! Żyje w nim około 200 gatunków zwierząt i roślin. Jezioro jak i samo miasto Ochryda zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To zdecydowanie jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych kraju. Przez Jezioro przebiega granica Macedonii z Albanią. To taki mały wstęp informacyjny przed podziwianiem prawdziwych widoków połączenia wody z górami!

Spacer wzdłuż jeziora jest bardzo przyjemny dla oka za sprawą fantastycznych widoków. Zatrzymaliśmy się w jednej z miejscowych knajpek nad samą wodą, gdzie niektóre stoliki są tak ustawione, że naprawdę musicie uważać, aby nie spaść do jeziora. Dla chętnych popularną atrakcją jest tutaj możliwość przepłynięcia łódką i zobaczenia miasta z pozycji wody. Taka przyjemność kosztuje 600 MKD czyli około 10 Euro od osoby.

Plaże

Woda w jeziorze Ochrydzkim jest tak czysta, że pełni funkcję zbiornika wody pitnej dla okolicznych mieszkańców! Można się tu oczywiście kąpać i korzystać z różnych form rekreacji. Jeśli zastanawiacie się czy spotkacie tutaj plaże to odpowiedź brzmi TAK, choć ja nazwał bym to bardziej kąpieliskiem wyposażonym w drewniane platformy lub brzeg żwirkowy, które wyposażony jest w parasole i leżaki. Najbardziej popularnymi miejscami do plażowania są: Beach Potpesh z fajnym kamienistym wybrzeżem i Beach Saraiste położone obok restauracji i obiektów noclegowych.

Cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo

Droga wzdłuż jeziora doprowadzi Was do perełki całego miasta Ochrydzkiego czyli cerkwi św. Jana Teologa w Kaneo. Po pokonaniu kilku schodów zobaczycie najpiękniejszy widok gdzie na tle błękitnego nieba i spokojnej tafli wody odbija się budynek świątyni. Ciężko mi opisać to uczucie satysfakcji, byłem szczęśliwy, że po raz kolejny podróże potrafią wywołać we mnie tyle emocji widząc takie widoki. Zostaliśmy tutaj, aż do zachodu słońca robiąc sobie kilka zdjęć i dzieląc się zachwytem z innymi turystami.

Starożytny teatr

Mapa najbardziej popularnych miejsc w Ochrydzie doprowadziła nas do Starożytnego Teatru, budowla pochodzi z okresu hellenistycznego, została zbudowana w 200 roku przed nasza erą. Przedstawia taki mini amfiteatr w porównaniu z tym kieleckim na kadzielni. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i poszliśmy dalej bo Kizia już zaczęła narzekać „tyyyle tu szliśmy żeby zobaczyć trochę kamieni” hehehe. Podczas spaceru zaczepiali nas miejscowi pozdrawiając serdecznym uśmiechem i zabawą z Oliwierem.

Old City

Do samego ścisłego centrum dotarliśmy kiedy robiło się już ciemno. Spać tu jednak nikt nie zamierzał, ludzi było coraz więcej, a ja miałem wrażenie, że dopiero teraz zaczyna się tu życie. Dookoła bardzo dużo kasyn, sklepów z pamiątkami, knajpek i restauracji. Już sobie wyobrażaliśmy z Kizią jakbyśmy tu poszli w tango, jakbyśmy tu byli całą naszą ekipą. Dziś pozostało nam tylko usiąść na kawę i podziwiać tętniące życiem Ochrydę. Najważniejsze atrakcje Ochrydy to: Sobór św. Zofii, Plaosnik, Forteca cara Samuela, Cerkiew Bogurodzicy Pariwlepy z freskami oraz charakterystyczne domy w starej części miasta.

 

Nie byłem fanem jezior, ale dziś muszę przyznać , że to Ochrydzkie to perełka całego półwyspu bałkańskiego. Macedonio – skradłaś moje serce, zaimponowałaś uśmiechem, pięknem i gościnnością! Nie spodziewałem się, że będę Tobą tak zachwycony! Żałuje, że spędziłem tutaj tak mało czasu i mam nadzieję, że kiedyś jeszcze tu wrócę, może przy okazji wizyty w Kosowie ?

 • Atrakcje 80% 80%
 • Jedzenie 80% 80%
 • Transport 80% 80%
Napisane przez jacekw

706 Replies to “Macedonia”