Watykan

Watykan

Watykan

Kwiecień 2022

To najmniejsze Państwo na świecie i jednocześnie siedziba najwyższych władz Kościoła Katolickiego na czele z Papieżem. Co roku odwiedzane jest przez 6 milionów turystów i wreszcie udało mi się do nich dołączyć. Z wizytą przy grobie Jana Pawła II w 17 rocznicę Jego śmierci – zapraszam na relację z Watykanu.

W trakcie wizyty w Rzymie obowiązkowym punktem każdego chrześcijanina jest odwiedzenie najmniejszego Państwa na świecie jakim jest Watykan. Dostaniecie się tu nawet spacerem kierując się w stronę Zamku Świętego Anioła. Możecie podjechać autobusem numer 64, który zatrzymuje się na przystanku Cavalleggeri/S. Pietro 600 metrów od Placu Świętego Piotra. Na wszystkich mapach Watykan jest dobrze oznakowany i znajduje się obok rzeki Tyber. Jeżeli zdecydujecie się na podróż metrem wysiądźcie na stacji czerwonej linii A o nazwie Ottaviano.

Kiedy razem z Justyną znaleźliśmy się już na głównym Placu Świętego Piotra nasze myśli wracają do wspomnień transmisji telewizyjnej z Mszy Świętych prowadzonych przez Jana Pawła II. Aż trudno sobie wyobrazić, że zmieściło się tu 1,5 miliona wiernych podczas beatyfikacji ŚP. Karola Wojtyły. Plac jest ogromny, przygotowany na przyjęcie wiernych z całego świata. Centralne miejsce placu zajmuje pomnik jednego z trzynastu egipskich obelisków w Rzymie oraz dwie fontanny.

Wszystkie wejścia do kościoła są bardzo mocno strzeżone, wszystko ze względów bezpieczeństwa przed zamachem terrorystycznym. Aby wejść na teren Bazyliki należy przejść kontrolę równoznaczną z tą na lotnisku. Obowiązkowe są też maseczki FFP2 ( do kupienia za 2 euro jeśli ktoś nie miał tak jak my ) nie wystarczyły zwykłe. Kolejka jest bardzo duża także musicie uzbroić się w cierpliwość i odstać swoje. Nie chce sobie wyobrażać co się tam dzieje w miesiącach wakacyjnych kiedy jeszcze dodatkowo temperatura przekracza 35 stopni C.
Bez względu na wszystkie okoliczności nikt nie zrezygnuje, chęć modlitwy w najważniejszym miejscu katolickim ma świecie jest bezcenna i warta każdej przeszkody.

Zwiedzanie Bazyliki Świętego Piotra zaczęliśmy od kupna biletów za 8 Euro z możliwością odwiedzenia Kopuły na dachu kościoła. Tam można podziwiać panoramę Watykanu z najwyższego miejsca w całym Państwie. Wejście trwa około 40 minut i jest bardzo męczące ze względu na dużą ilość krętych schodów i wąskich korytarzy. Jestem dumny z Justyny, że dała radę! Nie polecam wejścia na górę osobom mającym klaustrofobię. Wynagrodzenie wysiłku czekało dopiero po wyjściu na taras widokowy! Zobaczcie sami:

Późniejszą wizytę w Kościele zaczęliśmy od modlitwy przy grobie Papieża Jana Pawła II. Znajduje się on po prawej stronie po wejściu do Bazyliki. Oznaczony jest łacińskimi literami imienia Polaka JOANNES PAVLVS PP.II. pilnowany przez ochroniarza. To była najważniejsza chwila pobytu w Watykanie i moment dla którego przyjeżdżają tu pielgrzymi z całego świata. To było moje pierwsze spotkanie z papieżem, żałuję bardzo, że nie zrobiłem tego kiedy jeszcze żył …

Cała Bazylika jest przepiękna, ozdobiona złotem mająca swoje serce przy monumentalnym baldachimie. Perełka watykańska jest drugim co do wielkości kościołem na świecie, która ma łącznie 23 tysiące metrów kwadratowych. Wedle tradycji bazylika stoi na miejscu pochówku św. Piotra, uznawanego przez katolików za pierwszego papieża, jego grób leży pod głównym ołtarzem. Samych ołtarzy jest tu kilkadziesiąt, do najważniejszych należą:

Ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Ołtarz świętego Bazylego
Ołtarz Michała Archanioła
Ołtarz Maryi Matki Kościoła
Ołtarz Ukrzyżowania świętego Piotra
Ołtarz Papieski

Watykan to święte miejsce i cieszę się, że wreszcie udało mi się je odwiedzić. Ludzie tu przyjeżdżają z kilka względów, głównie turystycznych lub religijnych. Dla osoby wierzącej takiej jak ja: czuję, że wreszcie spotkałem się z Papieżem i jeszcze bardziej zbliżyłem się do Boga. Dziś mogę powiedzieć, że udało mi się dotrzeć we wszystkie 7 najważniejszych miejsc dla Chrystusa: Jerozolima, Betlejem, Medjugorie, Fatima, Katedra w Santiago de Compostela, Jasna Góra i teraz Watykan.

Podsumowanie:

1. Plac św. Piotra – wejście bezpłatne i dostępne przez całą dobę
2. Bazylika św. Piotra – wejście bezpłatne i otwarte godzinach 7:00-19:00 w miesiącach letnich
3. Kopuła na dachu Bazyliki św. Piotra – 8 euro (schody), 10 euro (winda)
4. Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska – bilet kosztuje 17 euro, ale ostatnia niedziela każdego miesiąca miesiąca– wejście darmowe
5. Ogrody Watykańskie – bilet 34 euro (cena uwzględnia wejście do Muzeów Watykańskich)

Ciekawostki z Watykanu

  • Watykan jest 709 000 razy mniejszy od Polski
  • Mieszka tu na stałe 50 Polaków
  • Watykan ma swoją drużynę piłkarską lecz jest ona nieoficjalna.
  • Jest to jedyny kraj na świecie, w którym urzędowym językiem jest łacina.
  • W całym Państwie można się poruszać z prędkością max. 30 km/h
  • Powierzchnia Watykanu wynosi 0,44 km²
  • Całkowita ludność Watykanu to 800 osób
Napisane przez jacekw

583 Replies to “Watykan”