Mediolan

Mediolan

Mediolan

Czerwiec 2018

Światowa stolica mody – MEDIOLAN! Miasto we Włoszech do którego zawsze marzyłem przyjechać! Nie bez powodu zajmuje pierwsze miejsce w turystyce całego kraju! Tylko w 2018 roku zgromadziło prawie 10 milionów ludzi! Oprócz pięknych miejsc z klimatu Top Model, odwiedzimy także SAN SIRO, królestwo dwóch miejscowych klubów piłkarskich! Co jeszcze? Oto moja 3 dniowa wycieczka do Milanu!

Ruszamy z Poznania samolotem linii Ryanair zaraz po zakończeniu meczu reprezentacji Polski przeciwko Chile! Na lotnisko w Bergamo dolatujemy przed północą z około 45 minutowym opóźnieniem! Jak się okazało odjechał nam ostatni autobus do Mediolanu, miasta oddalonego o 50 kilometrów od lotniska. No to mówię do Włoska: „jaaaa pierdooole” hehe Do 4 rano koczowaliśmy na terminalu czekając na pierwszego busa firmy TERRAVISION! Jak się okazało nie tylko my mieliśmy podobny problem! Małe lotnisko w Bergamo zamieniło się w hotel gdzie ciężko było o miejsce siedzące, nie mówiąc już o leżącym.

Tu macie najnowszy rozkład jazdy przewoźnika Lotnisko – Mediolan z 2020 roku: https://www.terravision.eu/pl/ 

Udało się!  Przed 5 rano meldujemy się w hotelu „SAN SIRO” położonego maximum 10 metrów od terenu stadionu! Nie bez powodu wybraliśmy właśnie to miejsce do spania. Już po otwarciu okna z 4 piętra pokoju, cały obiekt robił mega wrażenie! Jego ogrom powodował wręcz gęsią skórkę! Stadion SAN SIRO w Mediolanie może pomieścić 85 tysięcy widzów! Warto wspomnieć, ze przed przebudową mógł przyjąć 150 tysięcy kibiców i blisko tyle oglądało zwycięski mecz reprezentacji Włoch z Brazylią w 1956 roku! W tej chwili oprócz najważniejszych meczy reprezentacji swoje mecze rozgrywają tu zespoły: AC MILAN i INTER MEDIOLAN! Pełne zwiedzanie stadionu kosztuje 16 Euro i obejmuje wszystkie najważniejsze punkty: od szatni , lożę VIP poprzez wizytę na murawie! Oczywiście wszędzie wszystko z podziałem na barwy obu drużyn! Zanim dostaliśmy się na trybuny, zobaczyliśmy okazałe muzeum, a przy wyjściu sklep kibica wielkości tesco. Jednym minusem było to , że stadion szykował się na jakiś koncert i trawa była pokryta sceną! Ogólnie był to jeden z większych i najbardziej efektowych stadionów jakie udało mi w życiu zobaczyć!

Po Mediolanie najlepiej przemieszczajcie się metrem! Jest to chyba najlepszy a na pewno najłatwiejszy zorganizowany środek transportu w mieście! Cztery linie: czerwona M1, zielona M2, żółta M3 i fioletowa M5. Ich łączna długość to ponad 100 kilometrów! Do 2022 roku ma zakończyć się budowa piątej linii koloru niebieskiego M4! Jednorazowy bilet kosztuje 2 Euro, w przypadku dłuższego pobytu warto kupić 3-dniowy ticket w cenie 12 Euro! Oczywiście da się też jechać na patencie hehe!

Wysiadamy na przystanku „DUOMO” i jesteśmy już na głównym placu starego miasta PIAZZA DEL DUOMO gdzie znajduje się Katedra św. Marii w Mediolanie! To jedna z największych atrakcji całego Państwa, a z pewnością wizytówka regionu Lombardii! Jest możliwość wejścia do środka, a za dopłatą zwiedzenia całej katedry z przejściem wzdłuż jego szczytu. Musicie się jednak przygotować na stanie w długich kolejkach! Warto dodać, że jest to oczywiście kościół katolicki! Obok placu znajduje się słynne miejsce światowego modelingu: Galeria Wiktora Emanuela II ze sklepami typu: PRADA, VERSACE, LUIS VUITTON, DOLCE&GABBANA czy GIORGIO ARMAN! Idąc nie zapomnijcie podnieść głowy do góry, aby zobaczyć mozaiki i oszklony sufit! Jeżeli chcecie sobie coś kupić – powodzenia! Jesteśmy w jednej z najdroższej galerii na świecie! Żeby zjeść pizzę lub spaghetti, oddalcie się chociaż 300 metrów w boczną uliczkę. Smak będzie ten sam, a zostanie Wam jeszcze na magnes i pamiątkę dla dziewczyny/chłopaka.

Idąc wzdłuż głównych ulic czeka na Was Zamek Sforzów – polski akcent na mediolańskiej ziemi! A to dlatego , że pochodziła stamtąd żona Zygmunta Starego! Bezpłatnie można wejść do środka i podziwiać dzieła min. Michała Anioła czy rysunki Leonarda da Vinci! Zaraz przed zamkiem znajduje się Park Sempione, a obok niego słynny Łuk Pokoju. Jest to ulubione miejsce wypoczynku zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Efektowny Łuk triumfalny widoczny z każdej ławeczki w Parku wskazuje symboliczną drogę do Paryża, którego pomysłodawcom był Napoleon! Zatrzymujemy się tu z Włoskiem na piwko gdzie dołączył do nas włoski szczeniaczek.

Kolejne warte do zobaczenia są dwa wieżowce BOSCO VERTICALE, w wolnym tłumaczeniu pionowy las! Są to apartamenty o wysokości 111 metrów gdzie posadzono na nich 730 drzew, 5 tysięcy krzaków i 11 tysięcy roślin! Efekt jest co najmniej zadziwiający! Włosek do dziś ma ustawione zdjęcie w tle na swoim profilu facebook! Gwarantuje Wam, że czegoś takiego jeszcze nie widzieliście hehe
Trochę kiepski jest tam dojazd, ale naprawdę warto! Wysiądźcie na przestanku metra o nazwie GIOIA
Szkoda, że nie udało się wjechać na górę. Już byliśmy nawet w windzie, ale lipa bo potrzebna jest jakaś karta i ściema do recepcjonisty nie wypaliła heh

Co wieczorem? Koniecznie udajcie się na NAVIGILI DISTRICT. Tam toczy się nocne życie we włoskim klimacie. Wszystko wśród pięciu kanałów wodnych: Naviglio Grande, Naviglio Pavese, Naviglio Martesana, Naviglio di Paderno i Naviglio di Bereguardo, Miejsce przypomina trochę Wenecję! Tłum ludzi, muzyka i dobre wino powoduje, że dopiero teraz poczujesz jak wygląda prawdziwa impreza w Mediolanie. Zaczepi Cię tysiące murzynów chcących sprzedać Ci haszysz albo podróbkę najlepszego zegarka! Kiedyś była tu droga do transportu towarów, dziś zamieniła się na restauracje i kluby nocne!

Mediolan kojarzyłem jako świat ludzi sławy, pieniędzy i pierwszego garnituru! Dziś wiem ,że to bzdura! Miasto przygotowane jest na przyjęcie gości z całego świata dostosowując się do ich potrzeb. Piękna Katedra DUOMO spowoduje, że będziecie chcieli tu wracać! A miłośnikom piłki nożnej radzę: sprawdźcie terminarz, aby zobaczyć nie tylko stadion, ale mecz piłkarski! Ja natomiast czekam i cały czas wierzę, że kiedyś tu zagramy jako Korona! 

  • Atrakcje 90% 90%
  • Jedzenie 65% 65%
  • Transport 90% 90%
  • Nocleg 99% 99%
Napisane przez jacekw

990 Replies to “Mediolan”