Paryż

Paryż

Francja

Marzec 2018

Zwane jest miastem miłości, podobno ma swoje uczucia i przyciąga zakochanych z całego świata w liczbie ponad 30-tu milionów rocznie. Jego największym symbolem jest wieża Eiffla, a także słynna bagietka! Zapraszam Was do stolicy Francji – bonjour Paris!

Informacje praktyczne:

 • Dowód osobisty lub paszport
 • Walutą jest Euro
 • połączenia telefoniczne i Internet wedle taryfy operatora jak w PL
 • Godzina taka sama jak w Polsce

Jak dojechać do Paryża ?

Paryż ma do zaoferowania 3 lotniska: Charles de Gaullem, które jest jednym z największych na świecie, Orly znajduje się najbliżej centrum w odległości 15 kilometrów oraz Beauvais. To ostatnie najczęściej wybierane przez turystów ze względu na obsługę tanich linii lotniczych. To właśnie tu lądujemy razem z Luśką, Aną i Koprem rozpoczynając swoją kilkudniową wycieczkę. Lotnisko Beauvais ma jednak swoje minusy, znajduje się 83 kilometry od Paryża i nie obsługuje połączenia pociągowego i metra. Zamykane jest w godzinach 00:30 do 6 rano. Za najszybszy możliwy dojazd prywatnym przewoźnikiem zapłaciliśmy więcej niż za lot Ryanairem na trasie Wrocław – Paryż heh

Gdzie się zatrzymać i jak się poruszać ?

Paryż jest podzielony na 20 dzielnic – ta wiedza i numeracja będzie Wam przydatna do zwiedzania ulubionych zakątków miasta jak i szukania noclegu. Booking.com oferuje bardzo dużo miejsc hotelowych cenowo uzależnionych od usytuowania, jakości i wyżywienia. W przypadku zgubienia się i pytania o drogę w języku angielskim nie zdziwcie się odpowiedzi po francusku, paryżanie uwielbiają swój język i nie lubią rozmawiać po angielsku szczególnie z turystami.

Nam udało się odnaleźć kontakt do wujka, rodziny od strony mojego taty i odwiedzić Marka, na co dzień mieszkającego w Paryż. Tak się złożyło, że miał pustą kawalerkę, to nic, że nie było tam światła – było super! Korzystając z jego gościnności z tego miejsca bardzo dziękujemy za możliwość kimania, oprowadzenia po okolicznych pubach i przekazania cennych informacji jak np. wchodzenie do metra „na patencie” heh

My w Paryżu dużo poruszaliśmy się na piechotę jednak najważniejszym środkiem transportu jest oczywiście METRO. Większość atrakcji w Paryżu znajduje się w 1 strefie. W całym mieście działa 16 linii podzielone na kolory i numery. Podstawowy bilet jednorazowy kosztuje 1,90 Euro, który umożliwia przejazd na metro/autobus i kolejkę RER. Warto kupić bilet wieloprzejazdowy, taki karnet na 10 wejść kosztuje 14,90 Euro. W ciągu jednego dnia paryskie metro obsługuje ponad 5 mln ludzi! Niektóre linie nie mają nawet motorniczego, prowadzone są przez komputer. Najważniejszy przystanek czyli gdzie wysiąść najbliższej Wieży Eiffla nazywa się Trocadéro i dojedziecie tam linią numeru 6 i 9. Centrum Paryża gdzie znajduje się Luwr to przystanek Palais-Royal Musee de Louvre.

Wieża Eiffla

Zdecydowanie najbardziej popularne miejsce z czego słynie nie tylko Paryż, ale też całe państwo francuskie. Pokuszę się o zdanie, że jest to najbardziej rozpoznawalna budowla na świecie! „Żelazna dama” stoi w zachodniej części miasta, nad rzeką Sekwaną. Od jej powstania w 1989 roku szacuje się, że odwiedziło ją już ponad 300 milionów ludzi, ja się zastanawiałem ciekawe ile osób się oświadczyło heh

Jest możliwość wjazdu na Wieżę Eiffla specjalną windą na punkt widokowy w cenie 26,80 Euro! To jednak atrakcja dla cierpliwych, kolejka jest tak długa, że gdybyśmy chcieli w niej stać nie zobaczylibyśmy tego dnia już nic więcej. Wybraliśmy spacer przez park Champs de Mars, który znajduje się przy samej wieży, udało się wypić symboliczne piwko na ławeczce i ruszyć w stronę punktu widokowego.

Przechodząc przez most Pont’d Lena obok wieży dojdziecie do Trocadéro Garden. Park z fontannami skupia najwięcej osób robiących sobie zdjęcia ponieważ tutaj znajduje się najlepszy widok na wieżę Eiffla. Wasz spokój i zachwyt co chwilę uprzykrzać będą czarnoskórzy naganiacze próbujący wcisnąć mini figurkę za choćby symboliczne Euro. Są tak natrętni, że masz ochotę stąd uciec! W końcu wzięliśmy z Koprem dwie sztuki nie płacąc za to ani centa.

Ciekawostki o wieży Eiffla:

 • Całkowita waga wieży to ponad 10 tysięcy ton!
 • Ma 324 metry wysokości
 • Pod wpływem niskiej temperatury wieża kurczy się o 18 cm, a pod wpływem wiatru przechyla od pionu do 6 cm!
 • Żeby wejść na Wieżę Eiffla nogami trzeba pokonać 1665 stopni
 • Co 7 lat wieża jest odmalowywana, na ten cel zużywa się ponad 60 ton farby
 • Wieża oświetlana jest każdej nocy przez 20 tysięcy żarówek

Paryż położony jest nad Sekwaną , rzeką o długości 777 kilometrów. Będziecie ją widzieć przechodząc mostami lub skorzystać z wycieczki pt. „Rejs po Sekwanie”, dostępnych zarówno w dzień jak i w nocy. Podstawowe bilety możecie kupić nawet poniżej 100 złotych.
Warto skorzystać z: https://www.getyourguide.pl/ Tam do wyboru macie sporo pakietów z lunchem, muzyka na żywo i przewodnikiem. My nie skorzystaliśmy z tej opcji, zaczął padać deszcz i nie byłoby z tego takiej przyjemności. Złapaliśmy jakąś knajpkę i poszliśmy na piwko.

Luwr

Kolejny obowiązkowy punkt do zobaczenia będąc w Paryżu czyli jedno z największych muzeów na świecie! Gdybyście chcieli obejrzeć wszystkie eksponaty poświęcając swój wzrok przez 30 sekund na jeden obraz musielibyście tu spędzić 100 dni hehe. Łącznie znajduje się tu ponad 35 tysięcy dzieł sztuki. Perełki wszechczasów jakie się tu zobaczycie to min. Mona Lisa Leonarda da Vinci oraz Wenus z Milo.

Naszej czwórce daleko było do podziwiania sztuki, Luwr będzie mi się bardziej kojarzył z dużym placem, a przede wszystkim usytuowanym na nim „szklanym trójkącie” przypominającym piramidy w Egipcie. Bilet wejściowy kosztuje 85 złotych i można to zrobić on-line, aby uniknąć kolejek. Trafiliśmy tutaj na słoneczną aurę i muszę przyznać, że było bardzo przyjemnie! Metrem dojedziecie tu żółtą liną numer 1 wysiadając na przystanku Palais Royal – Musée du Louvre.

Ciekawostki na temat Luwru

 • Luwr posiada drugie muzeum, które znajduje się w Abu Dabi
 • Najbardziej znany obraz na świecie Mona Lisa pokryty jest kuloodpornym szkłem i ma swoich indywidualnych ochroniarzy, ale i tak został kiedyś skradziony heh
 • W muzeum jest 7500 obrazów z czego grubo ponad połowa wykonana jest przez francuskich artystów
 • Luwr odwiedza codziennie ponad 15 tysięcy osób!

Łuk triumfalny

To kolejna bardzo charakterystyczna budowla miasta Paryż! Mimo, że widziałem już podobne pomniki o tej samej nazwie min. w Lizbonie, Rzymie czy Mediolanie to ten w stolicy Francji jest najpotężniejszy! Ma wysokość 51 metrów i 44,9 m szerokości i można tam wejść na specjalną platformę widokową łuku. Warto wspomnieć, ze to właśnie tutaj znajduje się META słynnego wyścigu kolarskiego Tour-de-France. Jest to bardzo ważny element architektury historycznej Paryża , który wspomina poległych podczas rewolucji francuskiej.

Katedra Notre-Dame

Coś na co czekałem chyba najbardziej, żeby zobaczyć ją na żywo! To ze względu sympatii do filmu z moich młodzieńczych lat pt. Dzwonnik z Notre-Dame! Budowla w stylu francuskiego gotyku trwała „UWAGA” 182 lata – to jeszcze dużo dłużej niż Katedra Sagrada Familia w Barcelonie! Na wieżach Katedry Notre-Dame zobaczycie 10 dzwonów w tym jeden z 1686 roku ważący13 ton! Jego dźwięk można usłyszeć tylko przy wyjątkowych okazjach i świętach państwa francuskiego. Ciekawostka: na placu przed katedrą znajduje się tzw. „kilometr zerowy” czyli punkt od którego liczy się odległości na mapach i drogowskazach. W tej chwili od czasu tragicznego pożaru Katedra jest zamknięta, jej ponowne otwarcie szacuje się na 2024 rok. Cieszę się, że udało mi się ją zobaczyć przed jej zapaleniem, wejść i pomodlić się w środku! Prze katedra stoi pomnik papieża Jana Pawła II!

Punkt widokowy

Moim zdaniem najlepszą miejscówką na podziwianie panoramy Paryża jest teren dzielnicy Montmartre tuż przy Bazylice Sacré-Cœur. Imponująca sceneria miasta widoczna ze wzgórza była dla mnie takim zwieńczeniem całej wycieczki! Pomyślałem sobie wtedy, że po pierwsze jak zajebiście musi tu być w sylwestra i po drugie jak dużo jeszcze jest do zobaczenia w tym mieście na co nie mieliśmy czasu! Do dziś jestem zły na Kopra, że nie odwiedziliśmy stadionu Stade de France! Nie udało się pojechać do Wersalu ani do Disneylandu! To oznacza tylko jedno, trzeba rezerwować następne bilety lotnicze i wrócić na francuskie klimaty! Paryż jest takim miastem, że albo się w nim zakochasz, albo wrócisz rozczarowany. Mi bliżej do tej pierwszej wersji, w końcu nie bez powodu francuzi uważają, że Paryż powinien zostać stolicą całego świata! 

I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa o czym musicie wiedzieć będąc w Paryżu! Jak wejdziecie do knajpy i zamówicie sobie piwo kelner zapyta Was czy przy barze czy przy stoliku! Po co ? Cena piwa przy barze jest tańsza niż jakbyś miał usiąść i wypić je w loży! Dziwne to było doświadczenie, ale to jaki kraj taki obyczaj! Na koniec jeszcze kilka specyficznych fotek z naszego wypadu, który uważam za bardzo udany i miło go wspominam! A Ty byłeś w Paryżu ? Chętnie poznam Twoje opinie więc zapraszam do zostawiania swoich komentarzy!

 • Atrakcje 75% 75%
 • Jedzenie 85% 85%
 • Transport 85% 85%
 • Nocleg 50% 50%
Napisane przez jacekw

369 Replies to “Paryż”